Muzikál Jesus Christ Superstar - projekce

Na podzim roku 2023 jsem vytvořil videoobsah pro muzikál Jesus Christ Superstar v divadle Josefa Kajetána Tyla v Plzni.

S koncepcí zasadit historický příběh do nějaké alternativní budoucnosti či postapokalyptického světa přišel Lumír Olšovský a Dave Benson. Pak jsem byl Lumírem osloven já a spolu jsme vymýšleli, jak moderní technologie, které byli už od začátku vývoje designu scény v plánu, co nejlépe využít.

Dohromady se během představení na jevišti prostřídá přes 100 videosouborů s celkovým časem 7,5 hodiny videoobsahu. Pro plzeňské divadlo je tato inscenace zatím největším takto multimediálním projektem. Ať už zadní projekce, kde jsou rozanimovávané montáže kreseb a fotek, které doplňují a rozvýjí fyzickou dekoraci na scéně. Tak přední projekce, kterou rozvýjíme a dodáváme další vrsvu scény. Zásadním prvkem jsou určitě televize a velká LED stěna, která slouží opět jako součást scénografie a nebo ji využíváme jako médium pro virtuální rozměr hry a tak se na ní můžeme setkat s televizní propagandou římské říše hackovanou Ježíšovým kázáním, záběry z bezpečnostních kamer města, živým vysíláním Piláta Pontského nebo záběry z mučení Ježíše.

Tím, že může dojít k až čtyřem kombinací hlavních představitelů Jidáše a Ježíše, museli tak být vždy natočeny 4 varianty záběrů a podkladů pro videoobsah.

Fotografie: Martina Root, DJKT