Warning: Undefined array key "file" in /www/doc/www.ondrejbryna.cz/www/wp-includes/media.php on line 1734

 

Výstava artefaktů tvorby loutkových animovaných filmů Ondřeje Brýny

Výstava nabídne ukázku přes 30 prostředí a 60 loutek, které vznikly pro několik loutkových animovaných klipů a filmů. Mimo scén a loutek výstava ukáže spoustu skic, výtvarných návrhů, fotografií a ukázek postupů tvorby animovaných loutkových filmů. Přes vystavené objekty se výstava pokusí vtáhnout návštěvníka mezi fáze animovaných filmů.

První instalace výstavy proběhla v plzeňském DEPO2015 6.10. – 15.11. 2022

Jmenuji se Ondřej Brýna a narodil jsem se 6. června 2004 v Plzni. Studuji na Střední odborné škole obchodu, užitého umění a designu v Plzni, obor: Multimediální tvorba. Poslední 3 roky se věnuji převážně tvorbě loutkových animovaných klipů a filmů a poslední rok se také zabývám divadelní scénografií. Myslím, že to by k představení mě jako autora stačilo… Důležitější je, abyste otevřeli Vaši mysl a imaginaci a propadli se na chvíli do světů, které jsem stvořil.

Proč MEZIFÁZE?

Tento název má hned několik možných významů. Mezifáze zachycuje jakési časové období mezi všemi různými projekty, které tvořím. Zároveň je symbolem kroků možného posouvání se a rozvíjení se. V oboru animace, které se převážně věnuji, je slovo „fáze“ označením jednoho snímku pohybu. A tím, že výstava nabízí pohled na návrhy, scény, loutky, které pro všechny fáze musely vzniknout, doufám, že vám také otevře pohled mezi fáze.

 

Fotky z výstavy v Plzni:

Vystavované projekty:

Je to moje první zveřejněná animace, která vznikla během dvou dní. V té době už jsem byl za druhou třetinou tvorby robotů, takže tohle byl jen malý únik pro školní práci. Jako hlavní výzvou bylo propojení záběrů živé kočky a animované krysy.

Zvládání vzteku

Film sleduje životní situaci, kterou zažívá spousty domácností. Stres, špatné zážitky z dětství, vnitřní nerovnováha, či společenský tlak, to vše vede hlavní postavu filmu k budování vnitřní agrese, kterou si vybíjí na svém okolí a bohužel i rodině.

Loutkový animovaný videoklip k písničce “Roboti” plzeňské kapely Garyho Hausbót. Příběh vypráví o Robotovi, který se v rušném městě uspěchaných robotů zamiluje do Robotky. Ve městě, kde je láska zakázaná a vládne zde zlý robotí generál, který se společně se svými duplicitními roboty policisty snaží robota s robotkou chytit a zničit tak jejich lásku. A jak praví píseň: ”Přestaňte být roboty!”

Komediální videoklip českého písničkáře Pokáče “Kouření je hnusný zvyk” vypráví o častých situacích aktivních i budoucích kuřáků, které vás přesvědčí o tom, že byste neměli kouřit.

Co se stane, když vám vaše tužka spadne na zem? To je hlavní zápletka mé animace, kterou jsem vytvořil během jednoho týdne v rámci závěrečné zkoušky z předmětu Animace.

Vaše ruka se může dostat do centrálního archivu ztracených věcí a je jen na vás, jestli vaše ztracené věci chcete najít. Kromě kopky se ztracenými tužkami můžete narazit na centrum ztracených hodinek, klíčů, brýlí, hraček, ponožek, dokladů, peněženek a mnoho dalšího… Film není akčně dramatický… Má ukázat, možná pravdivou, možná iluzivní stranu situací, které se nám stávají každý den. Někoho to může nudit, někdo se možná zamyslí, které věci hledal a našel, a co pro to musel udělat.

Volná tvorba

Instalace výstavy

Mimo plastické objekty výstavu doplňuje přes 180 zarámovaných skic, návrhů a fotografií. Vystavované objekty mají v sobě zabudované potřebné osvícení. Nejvyšší instalace jsou vysoké 2,5 metrů. V rámci výstavy je i projekce všech filmů a bonusového materiálu. Výstava je určena pro dospělé i děti.

Kontakt


Ondřej Brýna

+420 739 938 392

ondra.bryna@email.cz