Klauzurní zkouška z Animace

Ondřej Brýna 

2021

Co se stane, když vám vaše tužka spadne na zem? To je hlavní příběh mé animace. Vaše ruka se může dostat do centrálního archivu ztracených věcí a je jen na vás jestli vaše ztracené věci chcete najít. Kromě kopky se ztracenými tužkami můžete narazit na centrum ztracených hodinek, klíčů, brýlý, hraček, ponožek, dokladů, peněženek a mnoho dalších… 

Film není akčně dramatický… Má ukázat, možná pravdivou, možná iluzivní stranu situací, které se nám stávají každý den. Někoho to může nudit, někdo se možná zamyslí, které věci hledal a našel, a co pro to musel udělat. 

Věděl jsem, že chci dělat technikou stop motion, která je má nejoblíbenější, ale tentokrát neanimovat loutky, ale zkusit animovat vlastní ruku a objekty, které nejsou přirozeně tvořené pro animaci. Moje babička pracuje ve starožitnictví, takže jsem si vypůjčil spousty starých věcí, které jsem pak použil. Měl jsem vymyšleno ještě více místností a lepší efekty, ale více bych toho za týden nestihl. Scénu jsem vytvořil během dvou dní z kartonu. 

Jako hlavní inspirace pro tento film byli filmy Jana Švankmajera, který byl známý pro animování lidí a trochu ponurý audiovizuální styl, kterého jsem se také snažil docílit, aby film na diváka více zapůsobil. Mezi další inspirace byli filmy Tima Burtona a jeho styl temných dolů a místností.